Opublikowano:

Wirus boga

Okładka w przygotowaniu
Okładka oryginału. Polska okładka w przygotowaniu

Darrel Ray

Wirus boga

Jak religia infekuje nasze życie i kulturę (tytuł roboczy)

 

Opublikowano:

Historia Boga

Okładka w przygotowaniu
Okładka oryginału. Polska okładka w przygotowaniu

Chris Matheson

Historia Boga

Biblijna komedia o miłości (i nienawiści) (tytuł roboczy)

 

Opublikowano:

Kłamstwo

Okładka w przygotowaniu
Okładka oryginału. Polska okładka w przygotowaniu

Sam Harris

Kłamstwo

I inne eseje (tytuł roboczy)

 

Kłamstwo wydane zostało we wrześniu 2011 wyłącznie w formie e-booka. W eseju nazwanym przez recenzentów najbardziej prowokującą do myślenia lekturą roku Sam Harris dowodzi, że możemy radykalnie uprościć nasze życie i poprawić społeczne interakcje przy pomocy prostego zabiegu – po prostu mówienia prawdy w sytuacjach, w których wielu ludzi często kłamie. Autor koncentruje się na tak zwanych „białych”, czy „niewinnych”, kłamstwach – czyli tych, które stosujemy, nie chcąc wprawiać innych w zakłopotanie – ponieważ jest to rodzaj kłamstwa, które nas nęci najczęściej. Jednocześnie jest to jedyny typ kłamstw, które stosują porządni ludzie, wyobrażając sobie przy tym, że nadal pozostają porządni.

Mimo iż my – ludzie – nauczyliśmy się w procesie ewolucji kłamać doskonale, to jednak kłamstwo nie musi być jednym ze środków stosowanych w kontaktach z innymi ludźmi. Harris pokazuje, w jaki sposób możemy odnieść korzyści, gdy będziemy brutalnie – a jednak pragmatycznie – uczciwi.

Polskie wydanie Kłamstwa zostanie rozszerzone o inne eseje Sama Harrisa, które do tej pory nie ukazały się w formie książkowej. Na podstawie umowy z autorem pełna zawartość książki zostanie ustalona dopiero przed samym wydaniem, co pozwoli na zamieszczenie w niej także tekstów najnowszych.

Opublikowano:

Przerwany łańcuch

Okładka w przygotowaniu
Okładka oryginału. Polska okładka w przygotowaniu

Vera Muller-Paisner

Katolicy odsłaniają skrywane dziedzictwo Holokaustu i odnajdują swoje żydowskie korzenie

(tytuł roboczy)

 

Na początku lat 90. XX wieku w Polsce pozostały cztery tysiące Żydów, liczba zdumiewająca, gdy porównać ją z ponad trzema milionami na początku II wojny światowej. Wśród potworności Holokaustu los polskich Żydów był najgorszy. Jednak w ostatnich kilkunastu latach żydowska społeczność w Polsce w cudowny sposób wraca do życia. Ocenia się, że obecnie ludzi pochodzenia żydowskiego jest około dwudziestu tysięcy. Liczba ta nie wzrosła z powodu imigracji, lecz dlatego, że na światło dzienne wyszły sekrety, rodzinne prawdy, które pogrzebano wraz z nadejściem Holokaustu, gdy wielu Żydów skryło swoją tożsamość, religię i dziedzictwo po to, aby przeżyć.

Vera Muller-Paisner, psychoanalityk specjalizująca się w przeniesieniu traumy, zainteresowała się tym skrywanym dziedzictwem i przyjechała do Polski, aby zbadać to zjawisko i zrozumieć, jaki ma ono wpływ zarówno na pojedynczego człowieka, jak i na rodzinę. Miała wiele pytań. Co dzieje się, gdy te długo ukrywane tajemnice – skrywane przed współmałżonkami i dziećmi – zostają w końcu ujawnione? Jak to jest, gdy jednego dnia ktoś uważa się za część „nas”, by następnego dnia odkryć, że w rzeczywistości jest jednym z „nich”? Jak sobie z tym poradzić? Co staje się z tożsamością tej osoby? Odkryła, że pytania te są szczególnie istotne, gdy weźmie się pod uwagę antysemicką przeszłość i teraźniejszość Polski. Jako córka Polki ocalałej z Holokaustu autorka była szczególnie uprawniona do zgłębienia tego tematu.

Vera Muller-Paisner jest psychoanalitykiem, pracowała m. in. jako konsultantka Międzynarodowej Grupy Badawczej do spraw Urazu, Przemocy i Ludobójstwa w School of Medicine na uniwersytecie Yale.