Promocja!

Koniec wiary

Sam Harris

Przekład: Dariusz Jamrozowicz
Stron: 392
ISBN 978-83-933851-0-2
Format: 14 x 21 cm, oprawa twarda

 

 

39,90 33,90

Podziel się

Opis

Sam Harris

Koniec wiary

Religia, terror i przyszłość rozumu

„Koniec wiary” Sama Harrisa to prawdziwie zatrważająca książka o terroryzmie i kluczowej roli, jaką w jego usprawiedliwianiu i obronie odgrywa religia. Inni obarczają winą „ekstremistów”, którzy „wypaczają” „prawdziwe” przesłanie religii. Harris dociera do źródeł problemu – do samej religii. Nawet umiarkowana religia stanowi zagrożenie, ponieważ sprawia, że szanujemy i „miłujemy pogląd, że można wierzyć w pewne fantastyczne twierdzenia, nie mając dowodów”. Dlaczego ludzie pokroju bin Ladena dopuszczają się odrażających aktów okrucieństwa? Odpowiedź brzmi: oni „naprawdę wierzą w to, o czym mówią, że wierzą”.

RICHARD DAWKINS, The Guardian

Koniec wiary – do napisania którego zainspirowały Sama Harrisa wydarzenia z 11 września 2001 r., ukazujące jak poważnym zagrożeniem jest ekstremizm religijny – zajmuje się religią jako główną przeszkodą w harmonijnym współżyciu rozmaitych kultur oraz w funkcjonowaniu współczesnych społeczeństw. Swoje rozważania autor zaczyna od opisu pojęć wiary i przekonań – w jaki sposób są one tworzone w naszym umyśle, jaki jest ich udział w tworzeniu całościowego obrazu świata i jakie warunki muszą spełniać, aby mogły być podstawą do racjonalnego i etycznego postępowania.

Następnie przyglądamy się dwóm największym religiom, które mają wpływ na współczesny świat – chrześcijaństwo i islam. Krytyka chrześcijaństwa, poprzedzona historycznym rysem skupionym na inkwizycji i Holokauście, koncentruje się głównie na obecnym wpływie tej religii na zachodnie społeczeństwa i ich systemy prawne. Harris rozważa tu m. in. politykę związaną z narkotykami, seksualnością, zapobieganiem AIDS w krajach rozwijających się czy badaniami naukowymi, szczególnie blokowaniem prac nad wykorzystaniem komórek macierzystych.

Polskiemu czytelnikowi warto polecić opis islamu – niezwykle interesujący i przybliżający tę nieco odległą nam kulturowo religię – ze wskazaniem na zapisaną w nim nietolerancję wobec innych religii oraz brak możliwości zmian, podobnych do tych, które nastąpiły w tradycji chrześcijańskiej. Widząc w islamie zagrożenie dla świata niemuzułmańskiego (głównie chodzi tu o broń masowego rażenia, obecnie łatwo dostępną także dla religijnych fanatyków – paradoksalnie, ludzi często wykształconych i zamożnych), Harris szuka sposobu rozwiązania tego problemu poprzez odwołanie się do rozumu i moralności, których podstawy mogą być uniwersalne dla wszystkich kultur.

Najbardziej oryginalną myślą w książce Harrisa jest oskarżenie osób tzw. „umiarkowanych religijnie” o to, że tak naprawdę to one wyjęły religię z intelektualnego dyskursu, czyniąc ją niepodatną na racjonalną krytykę. Sam tytuł jest traktowany życzeniowo, jako możliwość racjonalnego odrzucenia twierdzeń, które nie są poparte żadnymi dowodami, a które mają tak wielki wpływ na nasze życie, powiększając obszar cierpienia, podczas gdy główną naczelną zasadą moralną powinna być dbałość o szczęście własne i innych ludzi.

 

Sam Harris

Sam HarrisJest amerykańskim pisarzem, neurobiologiem oraz założycielem i prezesem fundacji Project Reason, której głównym celem jest propagowanie wiedzy naukowej i świeckich wartości. Najbardziej znany jako krytyk religii, związany z ruchem tzw. „nowego ateizmu”, głównie kojarzonego z Richardem Dawkinsem, Christopherem Hitchensem i Danielem Dennettem. Jest autorem książek: Koniec wiary (2004 r), Letter to a Christian Nation (2006) i The Moral Landscape (2010, polskie wydanie: Pejzaż moralny, CiS 2012), Free Will (2012) oraz eseju Lying (2011, e-book). Absolwent filozofii na Uniwersytecie Stanforda, w 2009 r. otrzymał doktorat Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCLA) z neurobiologii.

Publikuje m.in. w Newsweeku, The New York Times, The Los Angeles Times, The Economist, The Times (London), The Boston Globe, The Atlantic oraz The Annals of Neurology. Autor i jego prace omawiane są w pismach: Newsweek, TIME, The New York Times, Scientific American, Nature, Rolling Stone i w wielu innych.

Oficjalna strona autora: www.samharris.org

 

Książka Koniec wiary w roku 2005 otrzymała nagrodę PEN/Martha Albrand Award for First Nonfiction. W tym samym roku dostała się na czwarte miejsce listy bestsellerów New York Timesa, pozostając na liście przez 33 tygodnie. Do chwili obecnej na rynku amerykańskim sprzedanych zostało ponad pół miliona egzemplarzy, a książka przetłumaczona została na kilkanaście języków.

 

Sam Harris przypuszcza bezpośredni zmasowany atak (…) Śmiała i porywająca rozprawa (…)„Koniec wiary” to odważna, wojownicza próba zburzenia ścian, za którymi ludzie religijni schronili się przed krytyką (…) „Koniec wiary” jest nam autentycznie potrzebny

JOHANN HARI, The Independent

Czy potrzebujemy jeszcze jednej książki na temat konfliktu pomiędzy rozumem a wiarą? Tak – jeśli jest ona tak dobrze napisana jak „Koniec wiary” Sama Harrisa.

NEW SCIENTIST

„Koniec wiary” przedstawia zagrożenia i absurdy zorganizowanej religii tak ostro i z taką odwagą, iż czytając ją odczułam ulgę – potwierdzenie, że ktoś mnie wreszcie rozumie.

NATALIE ANGIER, The New York Times

To ważna książka (…) Harris pisze to, co wielu z nas myśli, ale niewielu ma odwagę powiedzieć.

NATALIE ANGIER, The New York Times Book Review

[Harris] pisze z taką werwą i nieustanną przenikliwością, że nawet sceptycznie nastawionym czytelnikom trudno będzie się oderwać od tej książki.

THE SAN FRANCISCO CHRONICLE


książkę polecają Patroni

Dodatkowe informacje

Waga 0.65 kg