Opublikowano:

Kłamstwo

Okładka w przygotowaniu
Okładka oryginału. Polska okładka w przygotowaniu

Sam Harris

Kłamstwo

I inne eseje (tytuł roboczy)

 

Kłamstwo wydane zostało we wrześniu 2011 wyłącznie w formie e-booka. W eseju nazwanym przez recenzentów najbardziej prowokującą do myślenia lekturą roku Sam Harris dowodzi, że możemy radykalnie uprościć nasze życie i poprawić społeczne interakcje przy pomocy prostego zabiegu – po prostu mówienia prawdy w sytuacjach, w których wielu ludzi często kłamie. Autor koncentruje się na tak zwanych „białych”, czy „niewinnych”, kłamstwach – czyli tych, które stosujemy, nie chcąc wprawiać innych w zakłopotanie – ponieważ jest to rodzaj kłamstwa, które nas nęci najczęściej. Jednocześnie jest to jedyny typ kłamstw, które stosują porządni ludzie, wyobrażając sobie przy tym, że nadal pozostają porządni.

Mimo iż my – ludzie – nauczyliśmy się w procesie ewolucji kłamać doskonale, to jednak kłamstwo nie musi być jednym ze środków stosowanych w kontaktach z innymi ludźmi. Harris pokazuje, w jaki sposób możemy odnieść korzyści, gdy będziemy brutalnie – a jednak pragmatycznie – uczciwi.

Polskie wydanie Kłamstwa zostanie rozszerzone o inne eseje Sama Harrisa, które do tej pory nie ukazały się w formie książkowej. Na podstawie umowy z autorem pełna zawartość książki zostanie ustalona dopiero przed samym wydaniem, co pozwoli na zamieszczenie w niej także tekstów najnowszych.

Podziel się